Таланти рідного краю

IMG 20180123 135

 Віками джерелом  пізнання історії,культури й духовності українського народу  було і є народне мистецтво.  Нині спостерігаємо спалах інтересу до  улюбленого різновиду  народної творчості -  виготовлення ляльки-мотанки, ляльки-оберегу.  Захоплення переросло  у світ краси для Людмили Іванівни Турик, жительки села Залізниця, учителя трудового навчання  нашої школи, яка переплела в єдине  любов та інтерес  до прекрасного. Душа у неї творча, наполеглива, натхненна. І як результат – чарівні ляльки, вишивки, картини, обереги, які  вона творить інтуїтивно.

Здавалося б, хто тепер може здивуватися ляльці-мотанці?  Та попри все, українська народна лялька – це символ жіночої мудрості, родинний оберіг. Виготовляючи цей сакральний предмет, майстриня вкладає у них свою енергію, певні думки і побажання. Її чудові вироби відмінні і схожі , виконані в українському стилі довершено, естетично, гарно. Ляльки-мотанки – жінки – впевнені у своїй красі берегині, бадьорі, повні енергії, спокійні, врівноважені, з почуттям гідності,мудрі. Ось мотанки-дівчата: тендітні, з віночками на голові, в руках – кошики з квітами чи  весняні букети. Мотанка-матуся – символ жінки, яка дарує життя та оберігає його. Оглядаючи авторські роботи Людмили Іванівни , радіємо від того, що завдяки таким творчим людям сьогодні ми знову маємо змогу повернутись у світ дитинства, торкнувшись зором неповторного творіння,  захованого в ляльку-мотанку, про  яку поет Віктор Кравцов писав:

У ляльці-мотанці – енергія життя,

Яка дарована космічним дивом

І струменевих променів злиття

Нас зачаровує беззвучним співом.

Тотемні обереги, ніби з давнини,

Протягують нитки, які єднають

Сучасний світ і досвід сивини,

Майбутнє також тихо зачіпають.

Ласкаві руки, створюють ляльки,

Збираючи заряди з полюсів

І тануть, топляться, зближаються віки

В зіницях у провідника часів!..

«Моє захоплення  — річ не нова, я з ранніх років виготовляла речі своїми руками: вишивала, в’язала, малювала, тощо. Переглядаючи багато журналів, сайтів про ляльку-мотанку, про життя і побут наших предків,  вирішила спробувати відчути себе в ролі майстра авторської ляльки і донести до своїх вихованців та оточуючих різноманітність технік виготовлення народної ляльки власноруч. В своїх роботах використовую здебільшого лляну натуральну тканину та нитки, вовну, допоміжними матеріалами може бути декоративна фурнітура, мережева, різні стрічки, бісер, вишивка. Спочатку майбутній образ моєї ляльки народжується з уяви, а потім втілюється в предмет інтер’єру», - так розповідає про себе авторка чудових робіт.

 Варто зазначити, що про нашу майстриню вже чули давно. Брала участь у виставках в обласному центрі естетичної творчості, щорічно представляє свої вироби та вироби вихованців на обласній виставці декоративно-ужиткового мистецтва, районних виставках, конкурсах, постійно організовує виставки у школі , проводить майстер-класи з виготовлення дитячих іграшок, сувенірів з  природних матеріалів для колег-учителів школи, району, бере участь в інтернет – проекті «Рукотвори».  Ось і в даний час, упродовж січня місяця авторська виставка майстрині демонструється у Волинському інституті післядипломної педагогічної освіти, у лютому  ж  запрошують провести майстер-клас по виготовленню  ляльки-мотанки та представити виставку робіт у  Волинську наукову бібліотеку.

Ми пишаємося талантами, на які багата майстриня – наша колега.  Бажаємо міцного здоров’я ще на багато років, натхнення та креативних ідей!

Г.Бринчук – заступник директора Залізницької школи І-ІІІ ст. імені Івана Пасевича

 

 

Україна – це соняшник в полі,

Україна – це квіти в степу,

Україна – це пісня про волю,

Про історію славну й сумну.

 

Україна – моя це родина,

Україна – то Захід і Схід,

Україна – як мати єдина,

Що дітей пригортає своїх.

 

Україна – герої Майдану,

Україна – полеглі в АТО,

Що життя віддали до останку,

Щоб для нас воно мирним було.

 

Україно – тобі я признаюсь:

Україно – тебе я люблю,

Україно, тобою пишаюсь,

Й тим, що я українкою звусь.

 

                                      Ірина Мороз, 6 клас  Залізницька ЗОШ І-ІІІ ст.імені Івана Пасевича